User:Dominikpietraszko

Dominik Pietraszko,

kompozytor; ur. 19 października 1967, Rabka Zdrój. W 1988 roku ukończył XVI Liceum Ogólnokszałcącego w Krakowie. Swoją działalność artystyczną rozpoczął w 1987 roku, kiedy wraz z gitarzystą Dariuszem Balickim założył zespół garażowy "Transylwania" (1987-1995). Tworzyli go, oprócz Balickiego - gitara basowa i Piatraszki - autor muzyki, także Tomasz Nowaliński - perkusja, a z czasem także inni muzycy, stając się w tamtych latach swoistą ikoną muzycznego Krakowa. Inspiracją dla pierwszych utworów zespołu (przeznaczonych na zespół z towarzyszeniem chóru oraz orkiestry) była muzyka zespołu Pink Floyd, Electric Light Orchestra, Queen. "Transylwania" zadebiutowała w Piwnicy pod Baranami w 1989 roku, wykonując pierwszą kompozycję Pietraszki - suitę Podróże Tomka Sawyera. W roku 1990 zespół nagrał płytę z muzykę baletową Wielka Przygoda Dominka Pietraszki. W nagraniach gościnnie udział wzięli m.in. Barbara Rykiert - harfa, Władysław Grochot - trąbka, aktorzy Agata Jakubik, Ewelina Paszke i Piotr Urbaniak oraz orkiestra i chór pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego. W następnych latach dla krakowskich aktorów, biorących udział w koncertach zespołu m.in. na scenach w Teatrze STU i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Pietraszko napisał wiele piosenek. Jego utwory były również prezentowane w programach radiowych i telewizyjnych.

W 1990 roku założył Klub Muzyki Współczesnej "Malwa" w Krakowie, dzięki poparciu Akademii Muzycznej w Krakowie, Oddziału Krakowskiego Związku Kompozytorów Polskich i Komisji Kultury Rady Miasta Kraków. W Klubie Muzyki Współczesnej w latach 1990-1991 zorganizował wiele koncertów współczesnych kompozytorów oraz recitali, jak również I Festiwal Muzyki XX Wieku.

Jest autorem muzyki do spektakli teatralnych m.in. Trylogii Oberiuckiej, w której skład wchodzą przedstawienia w reżyserii Łukasza Czuja: Tango Oberiu 1928 (1997, premiera w Teatrze Rozrywki w Chorzowie), Sen Pogodnego Karalucha (1998, premiera w Teatrze Mniejszym w Krakowie), Symfoniczna wazelina 1917 (1999, premiera w Teatrze Ludowym w Krakowie). W 1999 roku za muzykę do spektaklu Sen pogodnego Karalucha został wymieniony w kwartalniku "Teatr" wśród najlepszych kompozytorów w polskim teatrze dramatycznym.

W latach 2000-2001 skomponował cykl Kolędy i pastorałki do słów polskich poetów, m.in. Czesława Miłosza, Józefa Czechowicza, Tytusa Czyżewskiego, Jerzego Harasymowicza, Józefa Barana, Basi Stępniak, Juliusza Słowackiego. Kompozycja miała swoje prawykonanie w 2001 roku w Teatrze STU w Krakowie w wersji inscenizowanej, a 22 stycznia 2006 roku została zaprezentowana w Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego w wersji koncertowej. W latach 2006-2007 kompozytor pracował nad opracowaniami muzyki starowłoskiej, starofrancuskiej i staroangielskiej.

W swojej karierze współpracował z wieloma dyrygentami m. in. Stanisławem Krawczyńskim, Marcelim Kolaską, Piotrem Sułkowskim. Utwory jego były wykonywane przez Elżbietę Towarnicką, solistów opery: Bożenę Zawiślak, Bożenę Walczyk-Skrzypczak i Agnieszkę Cząstkę oraz wirtuoza gitary - Jana Oberbeka, a także muzyków jazzowych, m. in. Lorę Szafran, pianistów Wojciecha Groborza, Jana Jarczyka, Michała Tokaja, czy zespół góralski "Mali Wierchowianie" z Bukowiny Tatrzańskiej.

Od 2005 roku Pietraszko pracuje nad swoją pierwszą symfonią Symfonią Autos Sacramentales do słów hiszpańskich poetów XVI wieku, cyklem Tańce oraz koncertem chóralnym do słów m.in. Rainera Marii Rilkego.